Podział majątku jest możliwy po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej. Z reguły występuje to po orzeczeniu przez Sąd rozwoju. Sąd jednak tez inne możliwości wyłączenia ustroju wspólności majątkowej przez małżonków. Jednym z tych sposobów jest wprowadzenie rozdzielności majątkowej u notariusza, często określanej mianem intercyzy.
Wspólność majątkowa małżeńska oznacza tyle, że Twoje wynagrodzenie za pracę jest wspólne dla Ciebie i Twojego małżonka. Samo zainicjowanie sprawy o rozwód tego nie zmienia. Koniecznie trzeba wyłączyć ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej przed rozwodem, o ile planujesz dokonać nabycia prawa własności rzeczy.
Prawo dopuszcza, aby ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej był wyłączony z datą wsteczną tj. przed dniem wydania rozstrzygnięcia w tym przedmiocie.
Podział majątku można przeprowadzić w drodze postępowania sądowego lub w drodze porozumienia. Wniosek do Sądu musi natomiast odpowiadać przepisom prawa- wniosek niepoprawny nie odniesie skutku prawnego.
Małżonkowie często posiadają wiele składników majątku wspólnego i nie wiedzą w jaki sposób dokonać jego podziału. Prawo przewiduje kilka sposobów podziału majątku:
Małżonkowie często wspólnie jeszcze w trakcie trwania związku małżeńskiego nabywają prawo własności nieruchomości – mieszkania. W związku z tym może pojawić się wiele problemów podczas podziału majątku np. związanych z zaciągniętym wspólnie kredytem.
Prawo stanowi, że każdy z małżonków ma równe udziały w majątku wspólnym. Na żądanie jednego z małżonków – sąd może jednak rozstrzygnąć, że udziały jednego z małżonka są większe niż udziały drugiego małżonka np. w skutek tego, że ten małżonek przyczynił się w większym stopniu do powstania tego majątku. Adwokat doradzi jakie dokumenty należy złożyć do Sądu, aby Sąd wydał korzystne rozstrzygnięcie.
Partyzantów 13C/6, 80-254 Gdańsk
664-322-069
NIP: 5782998652
REGON: 368147287